העוקץ

טיפוגרפיה

פאונד טייפ עולמי כהשראה עברית

פונט ''שטוקהולם'' מאת בן בנחורין

"טיפוגרפיית חוצות", או Found Type, הוא קונספט שהכרתי לפני כשש שנים, כשמצאתי במגזין U&lc כתבה מצולמת של ג'ף צברנר, עם תמונות של חלונות ראווה, אנדרטאות ושלטים. המשותף לכולן הוא שנושא הצילומים לא היה האובייקטים עצמם, אלא הכתב שהיה עליהן. בעקבות החוויה הזו יצאתי בעצמי למעין מיני-מחקר בנושא, שנקרא "אאוטסייד", שלימים נעשה רוטציית תמונות פתיחה באתר "הפונט".

פרוייקט הגמר של בן בנחורין בבצלאל השנה היה שימוש באינפורמציה ממוחשבת ע"י "בלבול" האמצעים הממוחשבים ה"קוראים" את האינפורמציה. לדוגמה - מה יקרה אם דף אינטרנט (HTML) ייפתח כאילו היה תמונה? תוצאות הפרוייקט, שוודאי מוכרות לכל מי שהשתעשע אי פעם עם תוכנה גרפית והתבלבל בקבצים, נותנות מבט מעניין על הדרך שבה מחשבים מאחסנים אינפורמציה, בדרך מאוד לא-שגרתית וישירה. למרבה הפלא, החוסר ב"פילטרים" שמסבירים או "מרככים" את התוצאה הסופית של הניסויים הממוחשבים האלה דווקא מעצים את חוויית ההבנה.

פונט ''לונדון'' מאת בן בנחורין

קליטת מידע ו"השלכתו" מחדש הם נושאים שבנחורין מתעסק איתם גם בפרוייקטים אחרים שלו, את חלקם ניתן לראות באתר הפורטפוליו שלו. "rndraw", למשל, היא תוכנת ציור המשתמשת בדימויים מתוך הפרוייקטים הגרפיים שלו כמברשות ציור. הידיעון למועמד שעיצב עבור "בצלאל" הוא אורגייה של דימויים אפלים-רומנטיים. פרוייקט שמשך אותי במיוחד הוא ה"טיול-דרכים הטיפוגרפי" (Typographic Roadtrip), במסגרתו עיצב בנחורין שישה פונטים עבריים, המושפעים מ"טיפוגרפיית חוצות" שצילם במהלך שהות בשש ערים שונות באירופה.

פונט ''ברלין'' מאת בן בנחורין

את לונדון מייצגות אותיות מטריצה, המבוססות על תצוגות שעון שצילם בעיר, כנראה בתחנת רכבת. את ברלין מייצג כתב שבלונות (סטנסיל) בסגנון סלאב-סריף (slab serif) שקיבל טיפול עברי מעניין. את העיר המבורג מייצג כתב בסגנון גותי (black letter), גם כאן מעניין לראות את האינטרפטציה שעברה צורת המשושה, עליה מתבסס כתב זה, לתוך קונטקסט עברי. בפרוייקט זה בנחורין מנסה לקחת את ה-Found Type כמודל השראה ישיר, כפי שעשה גם בפרוייקט הגמר שלו, וכמו במקרה זה - לישירוּת של ניצול המדיום כפי שהוא יש אמירה חזקה, שלפעמים היא אכן קשה לעיכול, אך עדיין מעוררת עניין ומסקרנת לא פחות.

אותיות מתאריך 30 יולי 2004, 02:11 | להוספת תגובות

אתה מירושלים?

מאת געגכ (אתר) בתאריך 08 אוגוסט 2004, 14:49

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!