העוקץ

טיפוגרפיה

הגרסה החדשה עולה לאוויר

הגירסה הישנה של העוקץ, תמונה למזכרת

ברוכים הבאים לגרסה החדשה של אתר "העוקץ". כפי שאתם יכולים לראות, החלטתי לשנות לא רק את מראה האתר אלא גם את אופי התוכן שבו. העמוד הראשי של האתר אינו מוקדש יותר לפונטים שלי, אלא משמש כשער לשאר חלקי האתר - אוסף הפונטים שלי, הבוסתן, הפטפטת ו"הפונט". בנוסף, קיימים גם קישורים לכל חלקי האתר האחרים, כמו דו"ח עדות טיפוגרפית וסאונד אוף פרינט - חלקם התעדכנו וחלקם נשארו כפי שהיו.

כריאקציה למגמת ההתעניינות המתגברת במקצוע העיצוב הגרפי בכלל ובתחום הטיפוגרפיה בפרט, חלקו הראשי של האתר "השתדרג" לפורמט בלוג (weblog), ועוסק מעתה ב"מבט על תרבות עברית מקוונת" - ובזה הכוונה לשלושה נושאים: הראשון הוא סקירה קצרה של סוגיות שונות שקשורות בכתב עברי ובעיצוב עברי, מן העבר ומן ההווה; השני הוא הצגה של חומרים ויזואליים ותיאורטיים בנושאים הנ"ל, אשתדל להיות מקורי ולהביא כאן תכנים שאינם להשגה ברשת האינטרנט; השלישי הוא עדכונים באתר זה וחדשות אחרות הקשורות בפעילות המקצועית שלי.

מכורח נסיבות שונות, גרסה זו של האתר היתה בהכנה זה קרוב לעשרה חודשים. ההתמהמהות הזאת אמנם היתה מעיקה והרגשתי שאין ביכולתי להוסיף ולתרום לגרסה הקודמת של האתר בעודי עובד על הגרסה הנוכחית, אולם היא גם הניבה יצירה שהיא בהרבה מובנים "שלמה" ומגוונת בהרבה מפרוייקטים קודמים שלי. בחרתי ביום הזה באורח די מקרי, כדי שהאתר יעלה עם פרסומו של ראיון מקיף שערכתי עם חברי "הגילדה", קואופרטיב מעצבי פונטים עצמאיים. אם עדיין לא קראתם, המאמר התפרסם ב"מוסף הטיפוגרפי" של אתר "קונספציה".

ברצוני להסב את תשומת לבכם לעדכונים העיקריים שחלו באתר, ואתחיל באוסף הפונטים העבריים שלי, שאותם שיפרתי בתקופה האחרונה. מקצה השיפורים כולל גרסאות חדשות לכל הפונטים הקיימים (פונט ששופר מגרסה קודמת מצויין כפונט ב"גרסה 2.00"); גרסאות "X" (כתב מראה) מצורפות לכל קבצי הפונטים הרגילים; כל הפונטים רווחו מחדש; לרוב הפונטים הקיימים הוספתי ניקוד; חלק מהפונטים, כמו "יואב" ו"אלימה", צוירו מחדש; הוספתי כמה פונטים חדשים שעבדתי עליהם בחודשים האחרונים, כמו "חיים", "פטל" ו"התחנה הבאה"; רשיון השימוש בפונטים שודרג ל-Creative Commons, לחצו על הקישור לפרטים נוספים.

ה"בוסתן" גם הוא עוצב מחדש ואף הוגדר מחדש כ"הפקות המקור של אתר העוקץ". חלק זה יתעדכן בתדירות נמוכה יותר, ותכניו יהיו, כתמיד, אמנותיים וביקורתיים. בדף הראשי של ה"בוסתן" תוכלו למצוא רטרוספקטיבה צנועה של עבודות נבחרות שלי משנים עברוּ. היצירה החדשה ב"בוסתן" נקראת "אהבה בע"מ", והיא קומפלציה של גזרי שירים "למגירה" שכתבתי לפני כחמש שנים, יחד עם מתכונת המדמה אתרי הכרויות, שנעשים פופולאריים יותר ויותר. הרשתי לעצמי להיות ציני יותר, אך עם זאת עדיין נחבא אל התמימות שאני כל כך אוהב. אם לא ראיתם עדיין את ה"הגדה של פסח", אני, כמובן, ממליץ לקרוא אותה עד סופה.

ה"פטפטת" נשארה באותה מתכונת שהיתה, עם מראה חדש, דומה יותר לעיצוב הראשון של הפרוייקט, וכמה שיפורים שממבט ראשונים אינם נראים לעין. השיפור הגדול ביותר הוא הוספת צוות היגוי לאתר (אני קורא לו בחיבה P-Team) המורכב מאנשים טובים המנפים בזמנם הפנוי את ההודעות המעליבות והפוגעות (אישית) מהפרוייקט. אם ברצונכם להצטרף לצוות, צרו עימי קשר בנושא.

"הפונט" לא התעדכן בכתבות חדשות מזה זמן רב, אולם כתבות חדשות נמצאות בתכנון ובתקווה שבקרוב יראו אור. האתר עבר כמה שינויים גרפיים קטנים, ולגלריית ה"טיפוגרפיה בחוצות" שבו נוספו כמה תמונות חדשות.

בנוסף לכל התכנים החדשים והמראה החדש, נעשו כמה שיפורים טכניים והאתרים נבדקו בדפדפנים הפופולאריים כיום (Internet Explorer, Mozilla ו-Opera) ונמצאו תקינים. כמו כן, העמדתי RSS Feed סטנדרטי לבלוג הזה, אם זה אומר לכם משהו. תודה שקראתם ואתם מוזמנים שוב להגיע ולעיין באתר.

חדשות ועידכונים מתאריך 28 מאי 2004, 14:45 | להוספת הערות, ברכות ואיחולים

הו! מאיר!
כמה מגניב שזה יצא :)

תתחדש!

מאת עומר (אתר) בתאריך 28 מאי 2004, 22:55

מלך.
תתחדש על האתר המחודש!

אני ממש שמח שאתה מתכוון להביא תכנים חדשים, אני אישית מחכה בשקיקה לכל עידכון שלך :-)

תמשיך

מאת שחר ערמון בתאריך 28 מאי 2004, 23:08

בהצלחה, גייבר.

מאת יותם בתאריך 29 מאי 2004, 16:57

אהבתי. תתחדש.
בהצלחה!

מאת אלכס פולונסקי בתאריך 30 מאי 2004, 10:22

ברכותי. אתה משנה עיצוב, אך מצליח לשמור על סגנונך היחודי והמרענן בפשטותו/תיחכומו.

כמי שנסע רבות (וכעת קצת פחות) ברכבות, הפונט הרגיל של התחנה הבאה, ממש מדבר אלי, ולמרות שבקולנוע אהבתי יותר את רילואדד, את חיים אני מעדיף בגרסת רבולושנס (גרסה שממש נותנת לא "חיים"חדשים [וסליחה על ההומור הרדוד]).

לבוסתן בהחלט מגיע המקום שנתת לו ונהנתי לראות בדף השער שלו, צילומי מסך של דברים אותם לא שזפו עני בעבר.

אבל... לא הכל טוב ונפלא. יש שני דברים שמציקים לי (טוב לא ממש, רק קצת):
למה בהוספת תגובה רשום "שמכם"? לא הרבה יותר הגיוני לרשום "שמך"?
האם כבר אי אפשר להגיע למדור הסודי? איך נדע ש"גולש העוקץ הוא טהור במחשבותיו, דבריו ומעשיו, אינו מעשן, אינו שותה כהל ושומר על הטוהר המיני"?

מאת אורן איזמירלי בתאריך 31 מאי 2004, 02:20

עכשיו האתר הרבה יותר מושך את העין
הרבה הצלחה ברכות ואיחולים לבביים
סיון

מאת סיון בתאריך 01 יוני 2004, 08:46

הידד!

מאת אור בתאריך 02 יוני 2004, 03:04

Meir,
I'm prode of you!!!
I can't shake your hand cause I'm in spain now, but I'll remember to do it when I'll see you

?"Where you hide the other "hanashim
love you - Tal

מאת tal בתאריך 02 יוני 2004, 21:30

האהבתי היה גדול!!!

מאת סימה בתאריך 24 יוני 2005, 10:35

אתר סבבה רק לא הבנתי איך מורידים ת'פונטים...


בברכה,
רוני דואני...

מאת רוני דואני בתאריך 26 דצמבר 2007, 21:09

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!