העוקץ

טיפוגרפיה

מה עובר על ברטהולד

זה התחיל לפני כחודשיים, כשמישהו שאל איזו גרסה של אקזידנז גרוטסק עדיפה - זו של לינוטייפ או של ברטהולד, בפורומים של טייפופיל.

ג'וזף פמבלטון, ממפעילי האתר, השיב שקיימות מספר סיבות שבגללן עדיף להימנע מלרכוש פונטים אצל ברטהולד, והביא את סיפורו של מעצב פונטים יווני שנתבע ע"י החברה בגין מתן שם שהזכיר להם את אחד הפונטים שלהם.

לא עבר זמן רב והדיון תפח והתמלא בסיפורי אימים אודות אותה חברת "ברטהולד" - כולל השאלה האם היא אותה חברת "ה. ברטהולד" (שבזמנו הפיקה גם את היציקה הראשונה של אות פרנק-ריהל)? (הקישור הוא לדף של יקיר קהילת הפונטים לוק דברויה, שמסכם ברוב טובו את הפרשה כולה עד רגע זה ממש)

ב-20 במאי כתב אריק ספיקרמן, מעצב פונטים גרמני מוערך בזכות עצמו ואחד המתנגדים הקולניים ביותר נגד חברת "ברטהולד", תגובה משלו בטייפופיל:
"1. חברת ברטהולד משיקגו אינה היורשת החוקית של חברת ה. ברטהולד מגרמניה.
2. חברת ברטהולד רשמה את רוב הסימנים הרשומים של חברת ה. ברטהולד, ולכן זכותה להגן עליהם.
3. לחברת ברטהולד אין חוזי עבודה עם אף אחד מהמעצבים המקוריים של הפונטים שנמכרים כיום; בכך היא למעשה גונבת ממעצבים כגון הנס רייכל, שעיצב את אות Barmeno אך אינו מקבל תמלוגים עבור עבודתו. אסרו עליו אף לפרסם מחדש את האות שלו תחת השם New Barmeno, לכן הוא נאלץ לקרוא לו בשם Sari ולציירו מחדש, רק כדי שיוכל לפרסם אות שמכר לה. ברטהולד, ולא לחברת ברטהולד.
4. חברת ברטהולד תובעת את כל מי שמתקרב לכל שם שרק מזכיר את הסימנים הרשומים שלהם... [אני אקצר קצת]
5. הם תובעים עשרות אנשים בנסיבות מופרכות... [כנ"ל]
6. הם בריונים...
7. אני יכול להביא עוד הרבה דוגמאות...
8. [התנצלות על האופי הפוליטי-משפטי של ההודעה]"

לפני יומיים פורסמה הודעה בפורומים של טייפופיל מטעם הרווי האנט, נשיא חברת ברטהולד:
"התאכזבנו, אך לא הופתענו, שאריק ספיקרמן, סופר ומעצב אותיות מוערך, מטיח האשמות כוזבות ומטעות בנוגע לברטהולד בפורום ציבורי."
האנט ממשיך ושולל את כל הנקודות שהעלה ספיקרמן בהודעתו, ומצרף גם תרגום אנגלי למכתב שנכתב עבור ספיקרמן עצמו, ע"י עורך הדין של החברה.
כפי שניתן לראות, ברטהולד, גם כשהם מנסים ללכת לקראת הקהילה הטיפוגרפית ושולחים הודעה בפורום פתוח דוגמת טייפופיל, עדיין לא מתגברים על היצר התאגידי שלהם ולשלוח מכתבים מאיימים לכל מי שמעז להתייצב מולם. הדבר המעודד הוא שאת כל הסיפור ניתן לקבל, עם מידה מינימלית של צנזורה עצמית, באתרים השונים שאת הקישורים אליהם הבאתי בהודעה זו. אתם מוזמנים להיות עדים לדיון המעניין הזה, שלצערי תפס בימים האחרונים כיוון פחות ענייני.

פוליטיקה מתאריך 05 יוני 2004, 19:30 | להוספת תגובות

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!