העוקץ

טיפוגרפיה

תם, מה הוא אומר

שמפו עם Nimbus Sans

השמפו שקנינו לפני כמה ימים נראה לי קצת מוזר, אבל רק היום במקלחת הבנתי מדוע - התווית מודפסת בפונט הבין-לאומי Nimbus Sans המכיל גם אותיות עבריות. תמיד מעניין להסתכל על כאלה, שנוצרו בעיקר כדי שלאנשים ברחבי העולם תהיה האפשרות להדפיס בכל שפה שיצטרכו, ולראות מוטציות שמעצבים עבריים לעולם לא ישיגו.

מעטים הם הפונטים בין-לאומיים שבאמת ראויים לשימוש - Tahoma המיקרוסופטי, למשל, בעיצוב מתיו קארטר, שלאותיותיו הקמורות התרגלנו בעיקר בזכות הופעותיו התכופות בממשק המשתמש של Windows; או Helvetica World שאת חלקו העברי והשנוי במחלוקת עיצב ג'ון האדסון, מעצב שהוכיח את כוחו עם עברית במקרים אחרים.

האדסון עצמו העיד בעבר על העבודה על Helvetica World כקשה במיוחד: "זהו מין אנטי-עיצוב בו ההחלטות נעשות כדי להימנע מדמיון לעיצובים קיימים." הכוונה במקרה זה היא לנרקיס תם, ובאמת קשה לחשוב היום על פונט עברי שמרגיש כמו הסנס-סריפים הלועזיים ולא לחשוב על האות הזו שעיצב נרקיס לפני כחמישים שנה, והפכה אצלנו לקנון.

האות שעל השמפו, Nimbus Sans, מוזרה משתי סיבות. האחת, נראה שמעצבים קוראי-עברית לא נכחו בתהליך - חלק מהאותיות ניחנות ביחסים משונים למדי המטשטשים את ההבדלים ביניהן; הסיבה השניה היא שזוהי הכלאה כמעט ברורה בין שני עיצובים קלאסיים של נרקיס: נרקיס תם ונרקיס בלוק.

תם ובלוק הם פונטים מוצלחים לכשעצמם, אך כל אחד מהם תפס נישה מסוימת ונפרדת מהשני. נרקיס בלוק הוא פונט הדפוס האלמותי - וגם שימושים חדשים שלו בכמה אתרי אינטרנט מוכיחים עד כמה הוא טוב כטקסט רץ. צורתו המרובעת, על אף הכמעט-גיאומטריות שלה, מאזכרת כתבי ספר עבריים הסטוריים, אך היא עכשווית לגמרי ואין עוררין על מקוריותה. לעומת בלוק, נרקיס תם (שגם הוא "חיה אחרת" בנוף העברי) הוא מלך המסרים הקצרים - תמצאו אותו בעיקר בשלטים, פוסטרים, בכתוביות בטלויזיה ובקולנוע וגם בחשבון החשמל שלכם. אותיותיו נוטות לעגול, והוא נחשב לניסיון המוצלח ביותר "לעגל את הריבוע" העברי.

כפי שנוכחנו, ניסיון לאחד בין שני העיצובים גרר תוצאה די משעשעת, אך רחוקה מלהיות אפשרות רצינית בעיני מעצבים עבריים. (תודה ליותם על הלינק לפונט המקורי)

אותיות מתאריך 21 ינואר 2009, 00:57 | להוספת תגובות

ואף מילה על הקופי (:

מעניין שדווקא משהו ב-ל וב-ך מזכיר קצת את בלנדר.

מאת עופר בתאריך 23 ינואר 2009, 12:19

רק אני קראתי "תני לי להחדיר לך"?

מאת רב-נקניק בתאריך 28 ינואר 2009, 15:24

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!