העוקץ

טיפוגרפיה

כמה יונטפים יש לך?

Fontcase

תוכנה חדשה לניהול פונטים, Fontcase שמה, מהווה אלטרנטיבה נוחה ל-Font Book הרגיל של המקינטוש (אין ולא מתוכננת גירסה לווינדוס), אבל לא זו הסיבה שאשתמש בה. שבתה אותי דווקא תכונה משנית המאפשרת לעיין בספריית הפונטים לפי יוצר.

ייתכן ותגלו, לאחר ההפעלה הראשונה בה נסרקת ספריית הפונטים שלכם, שיש לכם העדפה למעצב זה או אחר - למשל אדריאן פרוטיגר והרמן זפף, שני שמות פופולאריים בתחום. זה אולי מרגיש כמו פרט מיותר בהתחלה, אך מעצב האות (או מעצבת האות) מהווה שיקול משמעותי במציאת פונט מתאים לפרוייקט כלשהו.

לכל מעצב אג'נדה כלשהי, וכשמסתכלים בצורה רוחבית על עבודותיו של פרוטיגר, למשל, מזהים נטייה לניצול מינימום של אמצעים (קווי היסוד של האות) ע"מ להגיע לסגנוּן ענייני (straightforward) ואל-זמני - לעיתים מדובר בקונטרסט מתון בין קווי האורך והרוחב (למשל ב-Univers) ולעיתים בניואנסים דקים אף יותר כמו הציר ההומניסטי של Frutiger או הגיאומטריה הקלילה של Avenir.

הרמן זפף, לעומתו, היה פתוח יותר מבחינה סגנונית אך הקפיד לחזור על מוטיבים קבועים משלו - קו קליגרפי איכותי (לדוגמה, Optima המודרנית בעלת השורשים הקליגרפיים - בדומה לנרקיס של צבי נרקיס) וחללים פנימיים המתעקלים ומתעגלים בצורה ייחודית לעיצוביו (ב-Palatino הוא מדגים כמה גבוה מגיע הווליום הסגנוני שלו מבלי לפגוע במהות הקלאסית של האות).

מסתבר שלא הרבה מעצבים עבריים טורחים לכתוב לעצמם קרדיט, ולכן התוכנה תראה בהתחלה בעיקר מעצבים לועזיים. עם זאת, ניתן לכתוב ידנית את שמות המעצבים, לאלה מאיתנו שממש ממש רוצים את זה. באותה נשימה עלי לומר שעל אף התמיכה הרחבה ב-unicode והתכונות המתקדמות, אין תמיכה טובה ומובנית בעברית ובשפות לא-לטיניות אחרות, אך ייתכן מאוד שתהיה בגרסאות עתידיות.

אותיות מתאריך 27 ינואר 2009, 01:45 | להוספת תגובות

היי מאיר.
האם הצלחת לראות פריוויו של גופנים בעברית?

מאת בן קלינגר (אתר) בתאריך 23 פברואר 2009, 20:34

התמיכה בעברית כפי שציינתי כמעט ולא קיימת, ישנה אפשרות להוספת טקסט מותאם אישית בתוכנה (ב-pane התחתון משמאל) ושם ניתן להקליד טקסט עברי.

מאת מאיר (אתר) בתאריך 28 פברואר 2009, 15:15

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!