העוקץ

טיפוגרפיה

הקאנון של וינלי

Vignelli's Canon

לינק בקולקטיב מציע להורדה מסמך PDF שכתב המעצב מאסימו וינלי בשם "הקאנון של וינלי". מדובר בספר קצר המאגד טקסט נחרץ ודידקטי, יחד עם עבודות עיצוב של וינלי ושל אישתו ושותפתו המקצועית לילה במסגרת הסטודיו שלהם.

המדריך נחלק לשני פרקים - בראשון מדובר על העקרונות המנחים בהגעה לעיצוב הנכון, ומציג את סט הערכים לפיהם וינלי פועל, כגון השענות על ידע קלאסי, שאיפה לאל-זמניות וגילוי אחריות. בחלק השני ניגש וינלי לפרט את המרכיבים המעשיים במלאכת העיצוב הגרפי: בחירת הגריד, פיתוח הלייאאוט, שימוש בפונטים ובצבעים וכו'.

וינלי פותח את הסרט הלווטיקה, כנציגו של דור ישן המפציר שניתן לספור את הפונטים הראויים לשימוש על יד אחת. בשניה ניתן למנות גם עוד מספר סוגי אות בהם משתמשים לעיתים רחוקות. בספר זה ניתן לקרוא את תורתו במלואה, ובין אם מזדהים עם הקאנון החריף שלו או לא, דבריו מנומקים בצורה נפלאה באמצעות דוגמאות רבות שיצאו תחת ידיו בעשורים האחרונים.

כסטודנט שנה ב' בבצלאל, התפלאתי שמעולם לא הסבירו לנו באופן ברור מהו גריד; מהו תפקידו של חלל לבן; כיצד עובדים עם הכלים הללו. מרוב שמורינו רצו שנלמד בכוחות עצמנו, שכחו לוודא בסוף התהליך שאכן למדנו את מה שצריך לדעת. במילים אחרות, הייתי רוצה מורה כמאסימו וינלי - דמות של זקן נרגן המאלץ אותנו להשתמש בכלים בדיוק באופן שבו הוא השתמש בהם. לשבירת החוקים נתפנה לאחר שיגדירו לנו מה הם.

אם אתם לומדים עיצוב גרפי בשנה ב', זו קריאה מומלצת ביותר. וגם אם לא, ההמלצה עומדת בעינה.

טיפוגרפיה מתאריך 01 מרץ 2009, 01:08 | להוספת תגובות

בקשר ללהיות סטודנט שלו -- אף פעם לא מאוחר -- 2500יורו יממנו לך שבוע גרידי עם מסימו ולילה בריביירה הצרפתית
http://www.dialoguesindesign.com

ובקשר לספר -- קצת חבל שרואים שזה לא באמת ספר אלא סה"כ קובץ PDF מרושל; הטקסט לא עבר עריכה והגהה, והפסקתי לספור את הרווחים הכפולים

מאת יותם ה. בתאריך 01 מרץ 2009, 01:54

לצערי הלינק מוביל ל-404.
http://vignelli.com/404.html


מאת נועם בתאריך 06 מרץ 2009, 23:56

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!