העוקץ

טיפוגרפיה

עיצוב גרפי כפונקציה ריבועית

תוכנית הלימודים "לראות מתמטיקה", שפותחה ע"י מט"ח ואוניברסיטת חיפה בשנת 2002, מיועדת להוראת אלגברה וגאומטריה בחטיבות-הביניים והתיכונים, וכוללת הדגמות "חווייתיות" של העקרונות המתמטיים הנלמדים. באתר האינטרנט של הפרק בנושא "פונקציה ריבועית" מובא העיצוב הגרפי (או אם לדייק יותר - טיפוגרפי) כדוגמה "אמיתית" ליישום הכללים המתמטיים של הפונקציה הריבועית. ההתייחסות הרצינית המובאת בין דפי האתר הזה מרוממת רוח ומעוררת השראה, במיוחד כשלוקחים בחשבון שפונקציות ריבועיות מופיעות בתוכנית הלימודים של התלמידים בני ה-14 בכיתה ט'.

גם יאן טשיכולד היה מזיל דמעה

באתר התוכנית מופיעות משימות שונות בעיצוב דברי-דפוס: בתחילה, חקירה ראשונית של ממצאים - ספרים נתונים ורישום המדידות בטבלה (בדומה למה שנעשה באתר זה, ב"דו"ח עדות טיפוגרפית"). בהמשך מובאות הבעיות שאיתן יש להתמודד - חסכון בנייר מול אופטימיזציה של שטח הטקסט. כמו כן, נעשית היכרות בסיסית עם שניים מהכלים העומדים לרשות הטיפוגרף - היחס המומלץ של יאן טשיכולד וכלל "חתך הזהב". בנוסף ישנם שני תרגילים מעשיים - עיצוב הזמנה ועיצוב מודעה.

החומר הלימודי והתרגילים באתר מלווים בתוכנות Applet קטנות המאפשרות שליטה בפרמטרים של שולי העמוד וצפיה בצורה שבה משתנות הפרופורציות הפנימיות בעמוד, בהתאם ליחס שנקבע. כמו כן, קיימת תבנית בסיסית (גם בצורת Applet) לשם תירגול כללי. מומלץ - ולא רק לתלמידי חטיבת הביניים...

טיפוגרפיה מתאריך 01 יולי 2004, 18:39 | להוספת שיעורי בית

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!