העוקץ

טיפוגרפיה

מסך עשן

עיתוני סוף השבוע

הבהרה: אין במאמר זה כוונה לעסוק באירועים המצערים עצמם. האתר משתתף בצער המשפחות השכולות ומוסר איחולי החלמה מהירה לפצועים.

אם אתם, כמו רוב המדינה, קונים את גיליונות סוף השבוע של "ידיעות אחרונות", בוודאי הזדעזעתם מתמונת הילד הישראלי ספוג הדם שבשער. את התשובה לשאלה - מדוע החליטו עורכי העיתון לשים דווקא את התמונה הנוראית, האכזרית והפולשנית הזאת על גבי העמוד הראשי - גם הפתיים הגדולים ביותר בינינו יודעים. "ידיעות אחרונות" הם הרי בסך-הכל מפעל, שמתפרנס ממכירת עיתונים. משום מה, הצבת תמונות מזעזעות בשער העיתון, גורם למכירות לנסוק. אבל מה קורה אחרי שאתם חוזרים הביתה עם העיתון שזה עתה רכשתם? האם באמת מתחשק לכם לתפוס בדף השער, על כל זוועותיו, ולהפוך אותו?

לאמיצים שבינינו, שהפכו את הדף, מתגלה תמונה של ילד נוסף. תמונה מזוויעה, מעוררת חלחלה, בגובה של כמעט 50 ס"מ וברוחב של כמעט 40. פניו של הילד מכוסים דם קרוש, ראשו חבוש, אלונקאי אוחז בחולצתו המוכתמת בדם, זכר לאירוע הטראומטי שעבר. העיגול דמוי החותמת שלצידו מודיע לנו - "ניצול מהזוועה". זהו אכן ניצול. ניצול מגעיל של האסון הפרטי של הילד הזה לצורכי בידור המוני. מה אנחנו אמורים לעשות עם תמונה גדולה כזאת?! למסגר אותה ולתלות על הקיר?! הכותרת בעמוד ממול צועקת "סיוט בסיני" בגודל חצי עמוד. הרקע השחור של הדף אוכל את הקורא מבפנים, האותיות הגסות בלבן בעצם לא נועדו לקריאה, כאילו אומרות הן לקוראים, "אתם לא צריכים לקרוא אותנו, מספיק שתסתכלו על התמונה בעמוד ממול - תיבהלו, תיכנסו לפאניקה, פה אתם חיים."

גם "מעריב" לא יצאו פראיירים עם הקוראים הפוטנציאליים שלהם. כותרות ענקיות הצורחות "תופת בסיני", "ליל מכות במצרים" ו"מצב חירום באילת" מכסות את רוב שטחי העמודים הראשונים, מלוות בתמונות ענק של פצועים ושל אנשים בוכים. הכל על רקע שחור. האותיות הקטנות נבלעות בשולי הדף, בפרסומת לבנק דיסקונט, עוד הפעם הן אומרות "אין לכם מה לקרוא פה, תסתכלו על התמונות. תבלעו את הכותרות. קניתם כבר את העיתון, זהו, לכו תראו אם יש משהו מעניין בטלויזיה."

הארץ

הצדיק היחיד בסדום הוא, פעם נוספת, עיתון "הארץ". תמורת תוספת של 1.40 ש"ח למחיר אחד מהעיתונים הנ"ל, תוכלו לקבל עיתון בצבע לבן, לא שחור. עם תמונה גדולה אחת, טקסטים שלא נבלעים ברקע, ו...לא תאמינו: חדשות שהן לא מזירת הפיגוע. מה? קרו עוד דברים בעולם מלבד "תופת במלון"?! לא יכול להיות!

אני מרשה לעצמי להיות מספיק נאיבי ולקוות שיגיע יום ואנשים יבינו שעיתונים נועדו לקריאה, ולא לתלייה על הקיר. עד אז, ימשיכו ה"עיתונים" הגדולים של המדינה לזהם את הרחובות בדפיהם השחורים, ובסתר גם להכתיב לנו את דעותינו.

מי יתן ולא נדע עוד צער, אמן.

טיפוגרפיה מתאריך 08 אוקטובר 2004, 16:27 | להוספת תגובות

אני לא מבין איך זה שאין איזה חוק שמגביל צלמים. זה לא תקין שמצלמים אנשים פצועים ואחרי זה עוד עושים בזה כזה שימוש.
מה עם טיפה אנושיות.

מאת שחר בתאריך 16 אוקטובר 2004, 19:58

צודק לחלוטין!
אני מתעב את ידיעות ומעריב...

רק להזכיר את המקרה עם האמסטף שהרג ילדה..
כמה עמודים היו על זה בעיתונים הנ"ל...

מאת דור בתאריך 18 אוקטובר 2004, 12:46

שני העיתונים האלו מייצגים המון אנשים במדינה, לצערי הרב, ובתקופה בה אנו נמצאים, אנשים תמיד יחפשו את הזול והשטוח ביותר.

קשה, קשה.

מאת אלון בתאריך 22 אוקטובר 2004, 17:00

האמת...אתם צודקים!
שקראתי את העיתון לא רציתי להיסתכל על העמוד הראשי ב"ידיעות אחרונות"
כל כך מגעיל...הילד מכוסה בדם
מה אנחנו אמורים לעשות?

מאת בר בתאריך 14 נובמבר 2004, 18:07

בבית שלי קוראים הארץ. רציתי שנחליף לידיעות או למעריב אבל הוריי אמרו שידיעות ומעריב הם עתונים טפשיים, שחצי מזה כותרות בגודל חצי דף ותמונות עצומות ממלאות את כל מה שנשאר. הם אמרו שאנשים שרוצים ---לקרוא--- את העיתון יכולים לקנות הארץ, ואנשים שרוצים לקרוא כותרות ענקיות ותמונות עצומות יכולים לקנות ידיעות או מעריב. עכשיו אני מבין אותם.

מאת אביב בתאריך 15 נובמבר 2004, 18:53

סעמק איתם

מאת ננ בתאריך 17 נובמבר 2004, 23:37

כל הכבוד לכותב, אני מעריך אותך. אני קונה הארץ ואין אלטרנטיבה אחרת. הצהובונים הגדולים נוראיים. למה הציבור לא תופס את זה? לפעמים יש הרגשה שאתה היחיד שמבין שמשחקים איתך. אני פונה לעולם החופשי בקריאה: אל תקנו ידיעות או מעריב- זה לא עיתון אמיתי! זה קשקוש בלבוש.

מאת עוז בתאריך 16 דצמבר 2004, 03:45

כת בה שנראת מודרת באמצעות קורס מבוא במכללה עמוממה לתקשורת.
בעוד "הארץ" מציג ראייה מרוחקת מהאירועים, "ידיעות אחרונות" מציג את האירועים מנקודת מבט הקושרת את האירועים לחיינו שלנוזה וגם זה נוקטים עמדה מתלכדת בעת משבר

מאת תום שלום בתאריך 04 ינואר 2005, 00:30

אני חושב שידיעות ומעריב גרמו לי להרגיש תחושת בחילה קלה כל פעם שאני רואה את פונטי חיים וסלע. הם פשוט רצחו אותם. שימוש בומבסטי, בוטה, וישראלי מאוד כדי למכור מהר, כמו שכתבת.
האלטרנטיבה של הארץ מצד שני היא מדכאת. הפונטים כבל לא שייכים לימינו, ואני חושב שאפשר כבר להגיע לאיזה שלב בו יעוצב עיתון עם הפונטים המתאימים לזמננו וימינו.

מאת yaronimus בתאריך 11 פברואר 2005, 00:07

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!