העוקץ

טיפוגרפיה

הבעה טיפוגרפית בשנקר - חלק א'

קורס במחלקה לעיצוב גרפי בשנקר, ששמו "הבעה טיפוגרפית", מנסה לקיים מפגש ראשוני של תלמידי שנה א' עם היסודות הפרימיטיביים שעליהם הטיפוגרפיה, או אפילו השפה הכתובה, נשענת עליהם. בקורס השנה, שאותו הנחה עודד עזר, התבקשו הסטודנטים למצוא חפץ קטן כלשהו, ולבסס בעזרתו מערכת שלמה של סימנים שתוכל להיחשב כשפה כתובה, שניתן יהיה להבין אותה וללמוד אותה בקלות יחסית. האתגרים שאיתם התמודדו הסטודנטים הביאו לכמה תוצאות מעניינות, שאת חלקן נראה כאן.

הילה שטרם

הילה שטרם

הילה שטרם בחרה בסיכת שיער שבורה כאובייקט המוצא שלה, חפץ שהאירעיות שלו הכתיבה לו צורה מובחנת ומיוחדת - הדיאלוג בין הקצה החסר לבין השיניים העדינות בקצהו האחר הניב כתב שניתן לראות בו את העושר של שני הפנים הללו. עובי האותיות משתנה בנקודות מסוימות שנקבעו כהגיוניות ביותר לכך - אפשר למצוא לכך את המקבילה העברית, העוקץ, שהוא ה"שפיץ" המופיע בקצה השמאלי העליון של האותיות המעוטרות. ניתן גם להקביל זאת כמובן לעובי המשתנה של אותיות הסריף הלטיניות. הגבהים המשתנים של האות רחוקים מאוד מההגיון העברי או הלטיני, מאפיין זה מזכיר אולי כתב ארמני באופיו, אך היחסים שבין האותיות ה"תולעיות" לבין הזקופות הוא דמיוני ביותר, ועם זאת הגיוני ומאפיין את הכתב נאמנה. מהתבוננות בגוש טקסט הכתוב בכתב זה, ניתן גם לראות את היחסים הנוצרים בין מילים שונות, וגם לראות שישנן אותיות שמעדיפות את חברתן של אותיות מסוימות על אחרות.

יונתן בן כנען

יונתן בן כנען

היו כאלה שהלכו גם יותר רחוק מבחינה הרפתקנית - למשל יונתן בן כנען שבחר באובייקט מאוד מובן מאליו, חוט הטלפון המסולסל, והשתמש בו כדי ליצור כתב חדש.

ג'וליה חג'ג'

הכתב של ג'וליה חג'ג' מתקדם ביותר, אינני יודע מה היה האובייקט המקורי, אך התוצאה נראית ממש כמו שפה אמיתית ומגובשת. ניתן ממש לראות בכתב עצמו את השיטתיות שמפעילה אותו - מנעד הצורות המצומצם יוצר תחושה של כתב יציב בעל חוקיות חזקה, ועם זאת מגוון מספיק כדי ליצור תחושה שמדובר בכתב עשיר שהתפתח לאורך תקופה.

אלירן מור יוסף

הכתב של אלירן מור יוסף מבוסס על מהדק נייר, וניתן לראות בו "פונט" של ממש לשפה הדמיונית שפיתח. הוא משכנע בכך שנראה שלאותיות יש בסיס היסטורי כלשהו, והמראה הגאומטרי שלהן הוא רק אחת מני אפליקציות רבות שלו.

החלק השני של המאמר יעסוק בתרגיל נוסף מאותו קורס. תודה לעודד עזר ולסטודנטים על החומרים עבור המאמר.

טיפוגרפיה מתאריך 22 ספטמבר 2005, 01:32 | להוספת תגובות

אני רוצה ללמוד איך עושים פונטים

מאת אליה בתאריך 04 אפריל 2006, 16:42

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!