העוקץ

טיפוגרפיה

הפוסטר הוא המסר

יסמין גודר - תהליכי יצירת שפה חזותית

באוסף הפוסטרים שעוצבו עבור "צהריים בשנקר", סדרת הרצאות בנושאי אמנות ועיצוב, ניתן לעיין באתר שמנוהל ע"י צמד המעצבים של הפרויקט, אבי קורנפלד ושיר חולב.

"לא פשוט לעצב כרזה להרצאה שאת תוכנה טרם שמענו," נכתב באתר, "ולכן נדרש מחקר מעמיק ולעתים גם אינטואיציה בריאה."

מעבר לסימון של אירוע, פוסטר הוא אירוע המתקיים בזכות עצמו. כרזות הן מדיום מיוחד, כזה שנתקלים בו ללא התראה על קירות מסדרון; בעיר; ברחוב; בתחנות אוטובוס - באופן דומה למפגשים מקריים עם אנשים.

מתוך מפגשים כאלה נוצרת שיחה - הזדמנות לחדור ללבם של העוברים ושבים ולזרוע מסר שאותו ניתן להשקות ולטפח באמצעים שונים, לפתח אותו ולהפיץ אותו הלאה.

נדמה שאמנות הפוסטר הולכת וגוועת. משרדי הפרסום משתמשים בכרזות פרסומת כמדיום תומך בקמפיין בעיתונות, בטלויזיה ובאינטרנט. התפיסה של פוסטר ככלי שיווקי נעשתה פשטנית עד כדי כך, שברוב המקרים מעדיפים המפרסמים להיצמד לתכתיבים המקובלים ולהיטמע בנוף הפרסומי המוכר, לאו דווקא כהחלטה אלא מתוך חוסר אג'נדה. כך נוצרות להן ברירות מחדל שכל אחת מהן היא מסמר נוסף בארון הקבורה של הז'אנר.

הכרזות באתר "צהריים בשנקר" לא אחידות באיכותן, חלקן ניסויים מסקרנים - כמו סדרת הכרזות Art Made in China, שהודפסו על ניירות אורז בצבעים שונים (חבל שאין תיעוד מצולם של הכרזות), אך האלמנטים השונים בכרזה עצמה לא מולחמים טוב דיו זה לזה.

במקרים אחרים התוצאה מרתקת - העימות המושכל של איורים מאת ארנסט השל, המבוססים על מבנים טבעיים, עם נושא הרצאתו של האדריכל פרנץ קמרמנס, שנשען על עקרונות דומים במבנים שהוא מתכנן; סדרת כרזות להרצאה של יסמין גודר בהן בד שעליו מודפסים פרטי ההרצאה מתקפל, מתמתח ונעלם; מסגור רפרודוקציות של עדי נס והצגתן בקונטקסט מדומה של גלריה.

בנוסף, ניתן לצפות בגלריית הפליקר המענגת של אבי קורנפלד, בה ניתן למצוא הרבה מעבר לכרזות. אם כל זה עושה לכם חשק, הצטרפו לדיון שפתחתי בפורום האהוב עלי בתפוז, שהתחלתי כתגובה לפוסטר המבזה של מופע משותף לגבעטרון ולגרובטרון - והשתתפו בניסיון הרטרואקטיבי לעצב כרזה מתאימה יותר.

עיצוב מתאריך 09 אפריל 2009, 17:31 | להוספת תגובות

עוד קצת באותו עניין --
http://www.archinect.com/lectureposters/

מאת יותם בתאריך 10 אפריל 2009, 00:01

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!