העוקץ

טיפוגרפיה

סוף שנה 2009

קטלוג הבוגרים של שנקר, 2009

עונת התערוכות הנוכחית והמתישה מגיעה בימים אלה לשיאה, ומכילה בתוכה ערבוביה של הצלחות וכשלונות; פרוייקטים מרשימים לצד צנועים יותר, אך לא פחות מעוררי השראה.

אובייקט צנוע ומעורר השראה הוא קטלוג הבוגרים של המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, אותו עיצבו דווקא בוגרי שנה ג'.

הקטלוג, העטוף בניירות הצבעוניים עליהם הודפס (מחווה חסכנית אך מיותרת בעיני), מציג באופן ברור ומלא כבוד את עבודותיהם של הבוגרים, בליווי ראיונות קצרים בהם מתבקשים המעצבים הטריים להשיב על שאלות פשוטות כגון "במה עוסק הפרויקט?" וגם "מה מאפיין את השפה הגרפית?" ולפעמים "מה היתרון של פרויקט גמר בעיניך?".

בסוף הקטלוג, משיבים עורכיו על השאלה מדוע בחרו בראיונות ככלי: "רצינו להתייחס לבוגרים כאל יוצרים... [בעלי] דעה והשקפת עולם הבאים לידי ביטוי בעבודת[ם]. לכן, בעינינו, עיצוב ראוי להתייחסות ענפה יותר, לשיח ביקורתי ואמנותי, לניתוח. עיצוב, במיטבו, מכיל צופן שראוי לבחון ולהבין."

הרצון "לפענח" עיצוב חושפת את הסקרנות הכנה שראויה להימצא בכל מוסד אקדמי, וחושפת שיחה שנוצרה בין בוגרי המחלקה לסטודנטים שעוד לומדים בה. יוזמות כמו שיחה זו מתפתחות למנהג, וממנהגים כמו זה - נוצרת מסורת, וממסורת - תרבות. במקרה זה, מדובר בעולם התרבותי הפנימי של השנקריסטים, אך כשאלה יוצאים לעולם האמיתי, הם מביאים את מה שחי בתוכם לתוך מאמץ משותף, המחולל את התרבות האמיתית - התרבות שלנו.

מתערוכת המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר לא זכרתי הרבה - היא עייפה אותי כמו יתר התערוכות, אבל בזכות קטלוג הבוגרים זכיתי למצוא כמה פרוייקטים מעניינים שחמקו מעיני, ואף לקבל כמה תובנות מפיהם של הבוגרים שעיצבו אותם. כך אוכל, גם בעוד שנים מעכשיו, לשוב ולהיזכר בבוגרי המחזור הזה, ואולי אף להזמין מישהו מהם לראיון עבודה...

קטלוג הבוגרים של שנקר עוצב ע"י יערה ברוך, תמר דברת, שיר חולב, ניר טובר, דקל מימון, רן שאולי וליסה שוחט, בהנחיית תמר מני-לבנטל ובייעוץ ינק יונטף.

עיצוב מתאריך 29 יולי 2009, 22:54 | להוספת תגובות

אני שמח שאהבת. בקרוב תמונות נוספות.

מאת ניר טובר (אתר) בתאריך 31 יולי 2009, 15:55


מקסים.
מושקע
מבטיח

דור המעצבים הבא נמצא כבר כאן

יישר כוח

מאת ריקי ברוך בתאריך 01 אוגוסט 2009, 03:50

יערה יקרה,
קבלי שאפו :) מאחלת הצלחה רבה בהמשך
ויצירה מתוך שמחה ואהבה.....
נילי אלון

מאת נילי אלון (אתר) בתאריך 07 אוגוסט 2009, 14:31

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!