העוקץ

טיפוגרפיה

שמים פס

Aleph in Fontbit's Typograph and Typograph Pas

האות טיפוגרף בעיצוב נדב עזרא מחברת פונטביט, מוכרת לעין הישראלית משימושיה המסחריים כאות התדמית של אינספור גופים, כמו חברת הכבלים הוט ובנק לאומי (בגירסתה הצרה). היא מופיעה על אריזות יוגורטי דנונה ובחשבוניות הטלפון של בזק. הצלחתה הגדולה קשורה לא רק להצלחה העסקית של חברת פונביט, אלא גם לכך שטיפוגרף הציעה צורות רעננות, חדשות בנוף העברי, המסוגננות באופן מוקפד ועקבי. על אף מגרעותיה, עליהן נדבר בהמשך, מדובר היה בזריקת מרץ עבור שוק רווי לעייפה בקישוטי אותיות בלתי שימושיים. לאחרונה התפרסמה גירסה חדשה לפונט, טיפוגרף פס, המעדכנת את העיצוב הישן בידע שהצטבר במהלך עשר השנים מאז עוצבה האות המקורית.

Sample of Fontbit Typograph

טיפוגרף שייך לדור חדש של פונטים, כאלה שבאו מן העולם הדיגיטלי ולא מתוך החומר. הוא מאופיין בשלד גאומטרי (בדומה לפונטים של נרקיס - בלוק ותם) ובפרופורציות מלבניות. היחסים בין הקווים האופקיים לאנכיים נבדלים ביותר, במיוחד בגירסה הצרה, בהשראת פונטים לועזיים כמו Optima. המרחקים בין הקווים יוצרים חללים פנימיים גדולים מאוד, כך שדף המודפס באות טיפוגרף ייראה בהיר בהשוואה לדף שיודפס באות קלאסית מקבילה כמו נרקיס או אורון.

Sample of Fontbit Typograph Pas

האות החדשה הוזמנה ע"י חברת סלקום, כחלק מתהליך רענון מותג ע"י המעצב הבריטי נוויל ברודי. ברודי קבע שפה פשוטה ומינימלית, פרימיטיבית כמעט, הנסמכת על מסרים טקסטואליים קצרים, הנתונים בטיפוגרפיה גדולה ומהודקת. על מנת ליצור את ההקבלה לפונט האנגלי שבחר ברודי, Benton Sans, נבחרה האות טיפוגרף שיצר עזרא לפני כעשר שנים, והוא נדרש לעשות בה שינויים כדי שתתאים בצורה טובה יותר לאותיות הלועזיות.

ההבדל הראשון שניתן לחוש בו הוא בצבע הטיפוגרפי שנעשה שחור יותר, אך בהיר יחסית ובעל מרקם אחיד, בזכות תיקון הצפיפויות הפנימיות באות. על הכהיית הצבע אחראי בעיקר איזון יחסי העובי בין הקווים האנכיים לאופקיים, מהם ניתן להבין את כינויה של הגירסה החדשה, כאילו פס אחיד התלבש על השלד המקורי של האות.

Sample of Fontbit Typograph Pas's He

במבט דקדקני יותר, אפשר למצוא הבדלים מהותיים ברמת הגימור. ההבדל המשמעותי ביותר הוא ביטול הפינות העגולות שטישטשו את מפגשי הקווים, והחלפתן בפינות זוויותיות המדגישות את המפגשים בין הקווים ואת האנטומיה של האות. באות גימ"ל, למשל, נוצרה זווית קהה במקום בו היתה קשת מושלמת, שינוי שאמנם חיספס מעט את האות הבודדת, אך יצר מפגשים נאים יותר עם יתר האותיות בפונט. הוסרו גם גימורים מיותרים, כגון הקימורים בסיומות הקווים. נוספו ניואנסים כמו קטימת האלכסונים השמאליים-עליונים, המאזכרים את חשיבות הפינה הזו בכתיבה העברית - זהו המקום בו החלה משיכת הציפורן, בו נוצרו ה"עוקצים", אותן זרבוביות שעיטרו את אותיות הספר העבריות.

Sample of Fontbit Typograph Pas's Gimel and Zayin

ללא ספק מדובר באות משובחת ומקצועית יותר מקודמתה, אך לא הייתי ממהר להחליף ישן בחדש - טיפוגרף פס נבדלת באופן מהותי מטיפוגרף הרגילה: היא נוקשה וזוויתית, הדוקה ו"בלוקית" יותר. מעניין יהיה לראות אותה בגירסה צרה, ויהיה אף יותר מעניין לראות אם פונטים ותיקים אחרים של פונטביט יזכו לחידוש מסוג זה.

אותיות מתאריך 15 מרץ 2009, 01:26 | להוספת תגובות

היי
האם פונט טיפוגרף (המקורי) נועד במקור לקריאה ממסך או לקריאה מדפוס?
האם ידוע לך על מחקרים שנעשו לבדיקת נוחות הקריאה של טיפוגרף לעומת פונטים אחרים בין אם קריאה ממסך או קריאה מדפוס?
מה לדעתך עדיף לשימוש לקריאה ממסך פונט אריאל או טיפוגרף?
הזכרת בתחילת המאמר מגרעות שיש לטיפוגרף, האם תוכל לפרט?
תודה

מאת ת. בתאריך 26 אפריל 2009, 22:00

254 rd

מאת ליאל בתאריך 18 מאי 2009, 21:19

שלום ת.

עד כמה שידוע לי, פונט טיפוגרף נועד במקור לדפוס, אם כי יש שימושים רבים ומגוונים בו הכוללים גם אתרי אינטרנט ופרסומות טלויזיה.
ספציפית לגבי טיפוגרף - לא ידוע לי על מחקרים, אך מכיוון שפונט טיפוגרף לא נועד לקריאה ממסך, ופונט אריאל מותאם טוב יותר עבור מסך, סביר להניח שעדיף להשתמש באריאל לנוחות קריאה טובה יותר.
פירוט המגרעות של טיפוגרף המקורי מופיע לכל אורך המאמר הנ"ל בהקשר לתיקונים שנעשו בגירסה החדשה שלו, טיפוגרף פס.

מאת מאיר בתאריך 13 יוני 2009, 19:12

פונט ממש, ממש יפה.

מאת אל-מוני בתאריך 15 יוני 2009, 01:13

מי רוצה לתת לי הורדה של זה עדיף מפליי פלייר(fileflyer.com)

מאת עכרקערק בתאריך 06 יולי 2009, 16:16

איך אפשר להוריד את זה לוורד אני לא מצליחה ?????????.

מאת עגעכג בתאריך 16 יולי 2009, 20:03

שלום

האם אפשר להוריד את טיפוגרף \ טיפוגרף פס מהאינטרנט בחינם? או שחייבים תשלום?

תודה

מאת איתי (אתר) בתאריך 29 יולי 2009, 15:17

האם אפשר להוריד את טיפוגרף או טיפוגרף פס בחינם?? או שיש עלות כלשהי?


תודה!

מאת אהוד פשקמן (אתר) בתאריך 07 נובמבר 2009, 18:34

פונט ממש יפה.
סחטיין.
שגב

מאת שגב פרקמן (אתר) בתאריך 09 ינואר 2010, 18:15

הוספת תגובה


אנא לחצו על הכפתור פעם אחת בלבד, תודה!