העוקץ

טיפוגרפיה

צ'כית קשה שפה

כן ולא?

אפשר לראות הרבה מקרים כאלה - זה לא הראשון ובטח שלא האחרון, אבל השילוב הזה של גם האיכות הקלוקלת של האותיות, וגם השגיאות הטרגיות - הנבדלות מאוד משאר ההנחיות שע"ג התווית - מעידות על כך שיכול להיות שאנשים שאינם בהכרח דוברי עברית נאלצו לשחזר חלק שנשחת. בכל מקרה, אותי דברים כאלה מאוד מעניינים.

לינקבוע | אותיות מתאריך 31 אוגוסט 2004, 11:36 | תגובות (2)

נקודת-מבט רחבה יותר

משתפרים בשבילכם - מתוך אתר ynet

אתר התוכן של ידיעות אחרונות ynet, התעדכן אתמול במספר שינויים אסתטיים. השינוי הבולט ביותר לעין הוא שינוי רוחב השורה, שבעבר מנתה 231 פיקסלים, והיום מניינם עלה ל-408 - רוחב כמעט כפול מהישן. איזו מטרה משרת השינוי הזה? כלומר, מלבד העובדה שכעת השורה רחבה דיו כדי שעורכי האתר יוכלו להחדיר דימויים פרסומיים בינות לשורות הטקסט באופן שלא יפגע בזרם התודעה המילולי, כך שאולי ייקלטו המסרים המסחריים באופן תת-הכרתי לתוך גולגלותיהם של הקוראים התמימים? זוהי, כמובן, אינה המטרה העיקרית לשמה נועד השינוי. למרות שזו אכן האסטרטגיה שבה נוקטים כל אתרי התוכן הגדולים בחו"ל...

במכתב לגולשים כותב יון פדר, העורך הראשי של ynet, כי תכליתו של השינוי הוא "לאפשר קריאה ברוחב שורה נוח, שבמחקרים שונים בעולם נמצא כאידאלי לקריאה ממסך." על מחקרים מסוג זה אינני יודע, אך יש מספיק חומר תאורטי כדי לאשש את דבריו של פדר. ג'יימס פליצ'י, שכתב את אחד המדריכים השלמים ביותר לעיצוב טיפוגרפי, כותב ש"עמודות צרות של טקסט הן דבר מאוד מעייף לקריאה, משום שהעינים זזות ללא-הרף מהקצה האחד לשני של העמודה. זה כמו לצפות במשחק פינג-פונג."

לחצו כאן להמשך

לינקבוע | טיפוגרפיה מתאריך 18 אוגוסט 2004, 03:34 | הרחבות (5)

קונספציה חדשה לקונספט ישן

חצי שנה של עבודה הניבה את הגרסה החדשה של הפונט המפוקסל "קונספט" (ניתן לצפות בדיון על חלק משלבי ההכנה בטייפופיל), המיועד לשימוש בגרסה העתידית של אתר קונספציה לתרבות דיגיטלית בישראל.

פונט קונספט בשימוש עם Sevenet, מאמר מאת שגיא אישה

צורתו של הפונט בגרסתו הראשונה הותאמה לצורותיהם של הפונטים Sevenet ו-Mini7 הפופולאריים, אך עם הזמן בעיותיו נחשפו במלוא ערוותם. בגרסה החדשה יישרתי קו עם רוב הצורות הלא-נורמליות של הפונט הישן, והוספתי גירסה קורסיבית להדגשות ספונטניות. סימני הניקוד שהוספו, לפי רעיון של ג'ון הדסון, כוללים רק את הסימנים הקשורים בעיצורים - שתי נקודות השי"ן והדגשים של אותיות בכ"פ - בקרוב אצלכם...?

לינקבוע | חדשות ועדכונים מתאריך 16 אוגוסט 2004, 18:56 | תגובות (0)

ועכשיו הקומונה

אתם מוזמנים לבקר בקומונת "טיפוגרפיה ופונטים" שפתחתי בתפוז, לדיונים בנושאים הקשורים בעיצוב גרפי, עיצוב פונטים, אותיות, מילים וכיו"ב.

לינקבוע | חדשות ועדכונים מתאריך 08 אוגוסט 2004, 18:33 | תגובות (0)

פאונד טייפ עולמי כהשראה עברית

פונט ''שטוקהולם'' מאת בן בנחורין

"טיפוגרפיית חוצות", או Found Type, הוא קונספט שהכרתי לפני כשש שנים, כשמצאתי במגזין U&lc כתבה מצולמת של ג'ף צברנר, עם תמונות של חלונות ראווה, אנדרטאות ושלטים. המשותף לכולן הוא שנושא הצילומים לא היה האובייקטים עצמם, אלא הכתב שהיה עליהן. בעקבות החוויה הזו יצאתי בעצמי למעין מיני-מחקר בנושא, שנקרא "אאוטסייד", שלימים נעשה רוטציית תמונות פתיחה באתר "הפונט".

פרוייקט הגמר של בן בנחורין בבצלאל השנה היה שימוש באינפורמציה ממוחשבת ע"י "בלבול" האמצעים הממוחשבים ה"קוראים" את האינפורמציה. לדוגמה - מה יקרה אם דף אינטרנט (HTML) ייפתח כאילו היה תמונה? תוצאות הפרוייקט, שוודאי מוכרות לכל מי שהשתעשע אי פעם עם תוכנה גרפית והתבלבל בקבצים, נותנות מבט מעניין על הדרך שבה מחשבים מאחסנים אינפורמציה, בדרך מאוד לא-שגרתית וישירה. למרבה הפלא, החוסר ב"פילטרים" שמסבירים או "מרככים" את התוצאה הסופית של הניסויים הממוחשבים האלה דווקא מעצים את חוויית ההבנה.

לחצו כאן להמשך

לינקבוע | אותיות מתאריך 30 יולי 2004, 02:11 | תגובות (1)